Bilgi

50 Milyon İndirmeye Ulaşan Android Uygulama Virüslü Çıktı!

Paylaş
 

 Google Play Store’da 50 milyonu aşkın indirmeye sahip klavye uygulamasının kullanıcılarını takip ettiği ortaya çıktı!

Android, yararlı olduğu kadar da zararlı içeriklerin bulunduğu bir platform. Genel kanı, market dışından yükleme yapmazsanız ve az indirilmiş uygulamaları indirmezseniz güvende olacağınız yönünde olsa da gerçekleşen son olay bunun aksini iddia ediyor.

Google Play Store‘da bulunan ve 50 milyonu aşkın indirme rakamına ulaşan Flash Keyboard, İngiltere‘de bulunan bir güvenlik firması tarafından zararlı ilan edildi.

Uygulamanın aldığı gereksiz ve detaylı izinlerden şüphelenen araştırmacılar uygulamanın daha da derinlerine indiklerinde reklam botu üretme, silinme zorluğu gibi özelliklerin yanı sıra kullanıcı hareketlerini izleyip Çin merkezli bir sunucuya gönderdiğini keşfettiler.

androidpit-flash-keyboard-hero-3

Uygulamanın kullanıcı hareketleri çatısı altında gönderdiği veriler ise oldukça ürkütücü. Cihazınızın IMEI numarası, Android sürümü, marka ve modeli gibi bilgilerin yanı sıra 3 metreye kadar hesaplanmış konumunuzu sizden habersizce başka bir sunucuya gönderen uygulama olayın farkedilmesinin ardından Google tarafından Google Play Store‘dan kaldırıldı.

Şirket zararlı içeriğin geliştiricisi tarafından yerleştirilmediğine inandığını belirtti ve sorumlu olarak Google‘ın uygulama onaylama sistemini gösterdi.

Geliştirici özür dileyip, düzenlenmiş bir versiyonun yayınlandığını belirtse de artık eskisi kadar kullanıcıya sahip olamayacağı aşikar.

Bu yazı 920 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status