Bu yılın en popüler teknolojisi haline gelen sanal gerçeklik noktasında birçok çalışmalar devam ederken bu sefer Google, sadece Cardboard ile değil, aynı zamanda direkt olarak sistemsel bazda destek vermeye karar verdi. Bu nedenle sıradaki Google I/O etkinliğinde tanıtılacak olan Android 7.0 N‘in daha önceden ortaya çıkan 3D Touch gibi basınca duyarlı ekranının yanı sıra sanal gerçeklik noktasında da yenilikler içermesi bekleniyor.

Bu noktada Android N Geliştirici Önizleme Sürümü’ne gelen ilk güncelleme ile ortaya çıkan VR bölümü, bu noktada özelleştirmeler ve geliştirmeler olacağına işaret ediyor.

Özel İzin verilecek olan uygulamaların sanal gerçeklik modunda çalışması vb. VR adına birçok özellik ekleneceği belirtilen yeni sürümde Android tarafından üreticileri de sanal gerçekliğe itecek yenilikler gelecek. Bu açıda kendi adına çalışmalar yapan Samsung ve LG gibi firmalara rakip olarak Nexus cihazları başta olmak üzere birçok üretici firma ve uygulama geliştiricileri Android’de sanal gerçeklik noktasında daha özgür ve yaratıcı olabilecekler. Böylece Android cihazların Sanal Gerçeklik ile kullanımında önemli gelişmeler bekleniyor.

Android’in de bu noktada çalışmalar yapması elbette iOS noktasında da Apple’ın bu sektöre dahil olmasını da muhtemelen sağlar. Önümüzdeki günlerde nelerle karılaşacağımızı birlikte göreceğiz.