Bilgi

FTP ve CPanel Üzerinden Tam Site Yedeği Nasıl Alınır?

Paylaş
 

Sitenizde meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı alabileceğiniz en iyi tedbir, onu belli aralıklarla yedeklemenizdir. Hosting hizmeti alınan firmalar, sitelerin yedeklerini haftalık ya da 15 günde bir almaktadırlar.  Site yedeğinin bizzat kendiniz tarafından alınıp güvenli bir yerde muhafaza edilmesi, bu konuda yapılacak en doğru harekettir.

Birçok nedenden ötürü yedek almanız zorunlu olduğu gibi, sitenizin dosyalarında yapacağınız herhangi bir değişiklikten önce de mutlaka yedek almanız gerekir. O zaman hiç hata yapmadan nasıl güvenilir yedek alınır onu anlatalım. 🙂

  • FTP KULLANARAK SİTE YEDEĞİ ALMA

Filezilla programı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve kullanımı en yaygın olan Ftp programıdır. Ftp’ nin açılımı; File Transfer Protocol yani Dosya Transfer Protokolüdür. İlk olarak, firmanızın size verdiği bilgilerle Ftp’ ye giriş yapıp sunucunuza bağlanın. Eğer giriş bilgilerini unuttuysanız ya da bilmiyorsanız, hosting firmanıza destek mesajı göndererek bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ftp’ ye giriş yaptıktan sonra karşınıza resimde gördüğünüz ekran gelecektir;

filezilla_giris

 

  • Filezilla Giriş

1 numaralı gördüğünüz ekran bilgisayarınızdaki dosyaları göstermektedir. 2 numaralı olan ise sitenizdeki dosyaları gösteren, sunucunuza ait ekrandır. Bilgisayarınızda yeni, boş bir klasör oluşturun ve 1 numaralı yerden bu klasörü açın. 2 numaralı alandaki tüm dosyaları seçin ve fareniz ile tutup sürükleyerek diğerinin içine bırakın. Bu işlemi yaptıktan sonra dosyalar aktarılmaya başlayacak ve alt bölümde kuyrukta olan, aktarılan ve aktarımı başarısız olan dosyalar gösterilecektir.

ftp_dosya_aktarimi_1 ftp_dosya_aktarimi_2

  • Ftp Dosya Aktarımı 1 Ftp Dosya Aktarımı 2

En başta gördüğünüz Queued Files yani kuyruktaki dosyalar 0 olarak gözüktüğünde aktarma işlemi tamamlanmış olacaktır. Siteye ait tüm dosyaları bilgisayara aktardıktan sonra, veritabanı yedeğini almak için C-panel‘e giriş yapmanız gerekiyor. C-panel ekranında bulunan Databases (Veritabanları) bölümünden Phpmyadmin bağlantısına tıklayın. Phpmyadmin ekranı açıldığında, sol bölümde size ait olan veritabanı gözükecektir. İlgili veritabanı üzerine tıklayarak, ona ait dosyaların sağ tarafta listelenmesini sağlayın ve üst bölümdeki Dışa Aktar (Export) bağlantısına tıklayın.

cpanel_veritabanlari

phpmyadmin_veritabani_yedeklemek

  • Cpanel Veritabanları PhpMyAdmin Veritabanı Yedeklemek!

Dışa aktar butonuna tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir pencere gelecektir. Bu pencerede, dışa aktarma yöntemi olarak hızlı olanı ve biçim olarak da Sql olanı seçip Git butonuna basın. Artık sitenizin veritabanı yedeği bilgisayarınıza inmiş olacaktır. İndirme işleminin süresi, veritabanı boyutuna göre değişiklik gösterecektir. Ftp kullanarak sitenizin yedeğini, anlattığımız şekilde tamamlamış olacaksınız.

  • C-PANEL KULLANARAK SİTE YEDEĞİ ALMA

C-panel kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, ekranın sağında bulunan seçeneklerden Files (Dosyalar) altındaki Yedekleme Sihirbazı bağlantısına tıklayın. Karşınıza gelecek olan iletişim penceresindeki Yedekle-Geri Yükle bölümünün altında bulunan Yedekleme butonuna basın. Diğer bir pencerede ise Tam yedekleme ve Kısmi yedekleme şeklinde iki seçenek göreceksiniz. Bu seçeneklerin hangi amaçlarla kullanıldığı alt kısımlarında belirtilmiştir. Burada, yedek alma amacınıza hangisi uygunsa onu seçin. Tam yedekleme > Yedek oluştur butonuna basarak sitenizin tüm yedeğini alabilirsiniz.

cpanel_yedekleme_sihirbazi-horz

C-panel kullanarak site yedeği alma, hızlı ve kolay şekilde uygulanacak bir yöntemdir. Sitenizin yedeğini almak için, bizde bu yöntemi kullanmanızı öneririz. Bu konuda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, yorum yoluyla bize bildirebilirsiniz.

 

Bu yazı 814 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status