Etkisini başta mobil cihaz sektörü olmak üzere pek çok sektörde gösteren sanal ve arttırılmış gerçeklik sistemleri, günümüzün en popüler ve yükselişte olan teknolojilerinden. Ancak bu sistemler henüz daha yolun başında.

Oculus Rift ve benzeri sanal gerçeklik gözlükleri hala kontrolcüler ile çalışmakta fakat zaman geçtikçe bu cihazlara komut vermemizi sağlayan şeyler mutlaka gelişecek ve değişecek. Tabii biz ‘zaman geçtikçe’ diyoruz ancak eyeSight Technologies, bu zamanı olabildiğince kısaltmayı amaçlamakta.

facebooks-oculus-rift-vr-headset-is-still-on-track-for-q1-launch-despite-some-doubts

eyeSight Technologies, akıllı telefonların arka kameralarını hareket algılayıcı sensöre dönüştürerek sanal gerçeklik gözlüklerine komut sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sayede sanal ya da arttırılmış gerçeklik gözüklerini kullanırken ekstra bir donanıma ihtiyacınız olmayacak.

Sanal gerçeklik gözlüklerinde ise bu tarz bir sistemin kullanıma sunulması, kullanıcılar açısından müthiş bir artı konumunda.  Hem Android hem de iOS için için geçerli olması düşünülen sistem şu an için geliştirilme aşamasında ve kısa bir sürede mobil cihaz kullanıcılarına sunulmasını beklemiyoruz.

hem hareket sensörleri ile el hareketlerini takip eden, hem de bunları eş zamanlı olarak sanal gerçeklik gözlüklerine aktaran bir telefon demek, sağlam sistemde bir telefon demek. Hali hazırdaki amiral gemisi cihazlar belki bu işi başarabilir ancak bu sefer de şarj süresi sorunu baş gösterecek.