Bilgi

5 Büyük Uzay Kazası Videosu!

Paylaş
 
Uzayın derinliklerini keşfetmek yapılan denemeleri çalışmaları hepimiz az çok biliyoruz. Peki bu çalışmalar gerçekleşirken sıfır hata ile mi sonuçlanıyor? Tabi ki de bazı aksaklıklar ve olumsuzluklar olabiliyor. Bu haberimizde sizlere günümüze kadar ulaşan en büyük uzay mekiği kazalarının videolarını derledim iyi seyirler. 🙂
  •  Long March – 1996 Yılı

Çin’in 15 Şubat 1996 tarihinde gerçekleştirdiği Intelsat 708 uydusu fırlatılışı sırasında roket patlaması gerçekleşti. Fırlatıldıktan 22 saniye sonra yakınlardaki bir kasabaya düşen roket 80 evin yıkılmasına neden oldu. Resmi kaynaklara göre 6 kişi hayatını kaybetti, 87 kişi de yaralandı.

  •  Titan 1 Roketi  – 1959 Yılı

Balistik askeri bir proje kapsamında üretilen Titan roketi, 12 Aralık 1959 tarihinde kalkış testi sırasında patladı. Büyük patlamanın en sevindirici yanı ise yaşamını kaybeden olmadı.

  •  Ariane 5 Roketi – 1996 Yılı

Birleşik Devletler’de üretilen Ariane 5 roketi fırlatılıştan kısa bir süre sonra şiddetli bir patlamayla infilak etti. Roketin patlamasının nedeni ise bir yazılım hatasıydı. Kazada yaşamını yitiren olmadı.

  •  Antares Roket Kazası – 2014 Yılı

En yakın tarihli uzay kazası milyonlarca insan tarafından canlı yayında izlendi. Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo götürecek olan Antares, kalkıştan kısa bir süre sonra patladı. Bu kazada da can kaybı yaşanmazken 300 milyon dolarlık maddi hasar meydana geldi ve NASA itibar kaybı yaşadı.

  •  Challenger Uzay Mekiği Faciası – 1986 Yılı

Tarihin en dramatik uzay kazalarından biri olan Challenger Faciası, Challenger uzay mekiğinin kalkıştan 73 saniye sonra patlamasıyla yaşandı ve 7 mürettebat patlamada yaşamını yitirdi. Uzun yıllar konuşulan Challenger faciasının yakıt sızması nedeniyle yaşandığı bildirildi.

Bu yazı 894 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status