Bilgi

İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat: 4.5G’ye Geçerken Bankacılık İşlemleriniz Durabilir!

Paylaş
 

Türkiye’nin 4.5G’ye “merhaba” demesine sayılı günler kaldı. 1 Nisan 2016 günü tüm operatörler 4.5G yüksek hızlı mobil internet hizmeti vermeye başlayacak. Birçok kişinin merakla beklediği 4.5G’ye geçiş sırasında yaşanabilecek bazı aksaklıklar da söz konusu. Bunların en önemlisi ise internet bankacılığı ile ilgili.

 4.5G’ye Geçiş Sırasında Mobil Bankacılık Nasıl Etkilenecek?

4.5G için uyumlu SIM kartların kullanıması gerekiyor. Bu nedenle, yeni nesil hücresel ağa geçmek isteyen ancak uyumlu SIM karta sahip olmayan kullanıcılar kartlarını değiştirecek. İnternet bankacılığıve mobil bankacılık ile ilgili sorun da bu noktada ortaya çıkıyor. Elektronik işlemler çin gerekli olan ve SMS ile kullanıcılara gönderilen tek kullanımlık şifreler yasa gereği yeni SIM kartlara gönderilemiyor. Bu detayı unutanlar, 4.5G hızında internete sahip olsalar da internet bankacılığı işlemlerini gerçekleştiremeyebilir.

4_5g

4.5G’ye geçiş sırasında mobil bankacılık ile ilgili sorun yaşamamak için yapılması gereken ise, banka tarafından SMS blokesinin kaldırılması sağlamak. Yani, 4.5G’ye geçiş için SIM kart değiştirecekseniz, mobil bankacılık işlemleriniz için gerekli şifrelerin size ulaşması için bankanızdan SMS blokesini kaldırmanız şart. Bu işlem için her banka kendi belirlediği kanaldan başvuru kabul ediyor. Birçok banka internet şubesi, telefon ve ATM’den bu işlemin yapılmasına olanak sağlıyor.

 

Bu yazı 752 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status