Bilgi

Alan Adınız Üzerinden E-Posta Hesabı Nasıl Açılır? [Kurulumu]

Paylaş
 

cPanel üzerinden e-posta hesabı nasıl açılır, bu e-posta hesabı nasıl yönetilir, tüm detaylarıyla bu yazımızda..

Ziyaretçilerinizle iletişim için Gmail, Outlook gibi servislerden aldığınız mail adreslerini kullanmak, pek de mantıklı bir iş sayılmaz. Zaten ilerleyen zamanlarda sitenize reklam alacağınız zaman bazı reklam firmaları site uzantılı mail kullanmanızı isteyecektir. Prestij ve güvenirlilik açısından domain uzantılı bir mail edinmeniz şart.

Bu yazımızda domain uzantılı e-posta hesabınızı nasıl alacağınıza değindik. Bunu, satın aldığımız sunucumuzun kontrol paneli vasıtasıyla, kolayca yapıyoruz.

 

  • 1.E-Mail Hesabı Açma

Sunucunuz üzerinden e-posta hesabı açabilmek için sunucumuzun kontrol paneline (cPanel, Plesk vs) erişimimizin olması gerekiyor. Biz anlatımı cPanel üzerinde yapacağız. Diğer panellerde de izlenilecek yol aşağı yukarı aynıdır.

cPanel’e kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz. Anasayfanın biraz aşağısında “Email” başlığı altındaki“E-posta Sihirbazı” yazısına tıklıyoruz.

c-panel-e-mail-1

 

Açılan sayfada “E-posta Kurulum Sihirbazı” başlığı altındaki alanları dolduralım. “E-posta” kısmına alacağınız e-postanın ismini yazıyoruz. Bu maili sitenizin genel iletişimi için kullanacaksanız, ismi“iletisim” veya “admin” olarak belirleyebilirsiniz. Bu alanın yanında “@siteniz.com” uzantısını görüyorsunuz. İsmi belirlediğinizde sizin e-posta adresiniz “admin@siteniz.com” olacak.

c-panel-e-mail-4-1

 

Şifre alanları için şifre oluşturucu kullanabilirsiniz. Ne kadar güçlü bir şifre, o kadar sıkı güvenlik. Şifreniz ne olursa olsun bir kağıda not alın. Şifrelerinizi güvenliğiniz için bilgisayarınız da tutmamanızı öneriyoruz.

“Mailbox Kotası” kısmını ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz. Ana e-posta hesaplarını sınırsız tutmakta fayda var. Eğer bir arkadaşınıza, çalışanınıza veya site editörünüze özel bir e-posta açacaksanız, kotayı sınırlandırmanızı tavsiye ederiz.

Her şey tamamsa “Hesap Oluştur” butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz. Butonun hemen altında yeşil bir kutu içerisinde “Hesap Oluşturuldu ”admin@siteniz.com” yazısını gördüysek bir problem yok demektir.

  • 2.E-Posta Hesabına Erişme

Mail adresimizi aldık. Pekii? Bu e-posta adresiyle nasıl mail göndereceğim? Gelen mailleri nasıl okuyacağım? Basit…Yine cPanel anasayfasından “E-Posta Hesabı” kısmına giriyoruz. Biraz aşağıda “E-posta Hesabı”başlığı altında oluşturduğunuz mail hesapları listeleniyor. Ulaşmak istediğiniz e-posta hesabının sağında“Daha fazlası” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda açılan menüden “Webmail’e Eriş”yazısına tıklıyoruz.

c-panel-e-mail-6

Karşımıza “Varsayılan Bir Webmail Uygulaması Seç” başlıklı bir sayfa geliyor. Burada istediğimiz bir mail servisini seçmemiz isteniyor. “Roundcube” servisi bize daha basit ve kullanışlı geldiği için bunu seçtik. Siz istediğinizi seçebilirsiniz. “Varsayılan olarak ayarla”yazısına tıklayarak istediğiniz servisi varsayılan olarak atayabilirsiniz.

c-panel-e-mail-7

 

Gelelim cPanel’e girmeden e-posta hesabımıza ulaşmaya. Webmail erişiminiz genel olarak “2095” nolu porta atanmıştır. Yani Webmail giriş sayfanıza“http://siteismi.com:2095” yolundan, “http://mail.siteismi.com:2095” yolundan veya“http://siteismi.com/webmail” yolundan ulaşabilirsiniz.

c-panel-e-mail-8-crop

 

  • 3.Varsayılan E-Posta Hesabı

Bu özellik, alan adınızın uzantısıyla birlikte yazılıp gönderilen tüm varyasyonlardaki mailleri yakalamanızı sağlar. Mesela bizim ana iletişim adresimiz “admin@siteniz.com” dur. Birisi bize e-posta yazarken adres kısmına bu adresi yazacağına yanlışlıkla “acmin@siteniz.com” yazıp gönderdi. Buraya gönderilen mail, bizim varsayılan e-posta hesabımıza düşecektir. “min@siteniz.com” , “adin@siteniz.com” , “amin@siteniz.com”  gibi aslında bizim oluşturmadığımız fakat bizim domain uzantımıza sahip olan tüm mail adreslerine gönderilen e-postalar, varsayılan e-posta hesabımıza düşer.

Varsayılan e-posta hesabımıza cPanel kullanıcı adı ve şifremizi yazarak ulaşabiliriz.“http://siteniz.com/webmail” adresine girin. cPanel’e girmek için kullandığınız kullanıcı adını “E-posta” alanına yazın. Dikkat edin; buraya bir e-posta adresi değil, cPanel’e giriş için kullandığınız kullanıcı adınızı yazacaksınız. “Şifre” alanına da yine cPanel’e giriş için belirlenen şifrenizi yazacaksınız. Oturum açarak varsayılan e-posta hesabınıza düşen mailleri kontrol edebilirsiniz.

  • 4.Configuration Options

Oluşturduğunuz her e-posta hesabında kayıtlı olan adres defterleri, tüm e-posta hesaplarından erişilebilir. Eğer kendi hesabınızdaki adres defterindeki bilgilerin, diğer e-posta hesaplarınca görünmesini istemiyorsanız, buradaki ayarı “Kapalı” konumuna getirmelisiniz.

  • 5. E-Posta Hesabı Silme, Şifresini Değiştirme, Kotasını Değiştirme, Erişime Engelleme

Tüm bu ayarları “E-posta Hesapları” başlığı altındaki listeden yapabilirsiniz. Bunu detaylıca anlatmaya gerek yok, herşey açık zaten. “Şifre, kota, sil” gibi seçenekleri görüyorsunuz. Burada tek değineceğimiz nokta, e-posta hesabına erişimi geçici olarak engelleme.

Misal veriyorumki, sitenizde bir editör için e-posta hesabı açtınız fakat bu hesaba oldukça spam mail gelmiş, fazla yer kaplamaya başlamış. Hesap sahibi de bu durumu umursamıyor. Uyarılara da kulak asmıyor. Bu hesabı isterseniz askıya alabilirsiniz.

Hesabın karşısındaki “Daha fazla” butonuna basarak “Suspend” yazısına tıklayın. Böylece hesaba giriş ve mail gelme-gönderme işlevlerini engellemiş olursunuz. “Suspend Login” kısmı hesaba girişi engeller,“Suspend Incoming” de hesaba mail gelmesini engeller.

 

Bu yazı 1116 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Sesli Siteler dedi ki:

    Değerli hocam çok teşekkür ederim makalenizi okudum ve bilgi paylaştığınız için cani gönülden teşekkür ederim size

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status