Bilgi

Android Cihazlar Arasında Uygulamasız Dosya Transferi Yapımı!

Paylaş
 
Android cihazların birçoğunda standart bir özellik olarak bulunan Wi-Fi Direct sayesinde WhatsApp ya da Bluetooth üzerinden asla erişemeyeceğiniz hızlarda dosya transferi yapabilirsiniz.

Boyutu fazla olan bir dosyanın (video, müzik, film vs) mobil cihazlar arasındaki transfer hızı, kullandığınız internetin hızıyla da paralellik gösteriir. Dolayısıyla düşük hızda bir internet kullanıyorsanız ve telefon üzerinden yüksek boyutlu veri transferi yapmak istiyorsanız, birçok Android cihazda yerleşik olarak bulunan Wi-Fi Direct’ten faydalanabilirsiniz.

Wi-Fi Direct, artık Android cihazlarda standart özellik haline gelen P2P türünde bir dosya paylaşım protokolüdür. Daha önce “Wi-Fi P2P” ya da “Kablosuz Doğrudan Bağlantı” olarak bilinen Wi-Fi Direct, iki cihazın kablosuz ağ ile birbirine bağlanıp mevcut internetin hızından tam olarak faydalanarak dosya transferi yapılmasını sağlıyor. Bu yeni bir özellik olmasa da haberimizle birlikte öğrenen ve sürekli olarak dosya transferi yapan kullanıcıların çok hoşuna gideceğini düşünüyorum. Şimdi de bunu nasıl kullanabileceğinizden bahsedelim.

Wi-Fi Direct, cihazlardaki farklı arayüzlere göre değişkenlik göstermekle birlikte Ayarlar > Kablosuz menüsünden aktif ediliyor.

  • Dosya gönderme işlemini başlatmak için öncelikle Ayarlar kısmından Kablosuz Bağlantılar’ı açın.
  • Sağ üst köşeden erişebileceğiniz ‘Gelişmiş Kablosuz’ menüsünden Wi-Fi Direct’i bulup (ki bu isim farklı telefonlarda “Wi-Fi P2P” ya da “Kablosuz Doğrudan Bağlantı” şeklinde isimlendirilmiş olabilir) açın.
Sonra da dosya aktarımı yapılacak her iki cihazdaki bu kısmı açın ve cihazların eşleştirilmelerini sağlayın (yani karşı tarafa bir davet göndereceksiniz ve kabul edilmesiyle de eşleşmeyi sağlamış olacaksınız, tıpkı Bluetooth’ta olduğu gibi) Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra galeriden ya da bir dosya yöneticisinden eriştiğiniz dosyayı ‘paylaş’ seçeneği altındaki Wi-Fi Direct’e dokunarak paylaşabilirsiniz.
Eğer Wi-Fi Direct Cihazınıda Yoksa Aşağıdaki bağlantılardan elde edebilirisiniz.
Wi-Fi Transfer
AirDroid
Bu yazı 2146 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. tamil movie news dedi ki:

    Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e mail.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status