Bilgi

Apollo 11’in Kodları GitHub’da Yayınlandı!

Paylaş
 

Ay yüzeyine yapılan ilk insanlu uçuşta kullanılan uzay mekiği Apollo 11’in bilgisayar kodları yayınlandı. 

 

Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi NASA tarafından 20 Temmuz 1969tarihinde Ay’ın zeminine yapılan ilk insanlı uçuşta kullanılan Apollo 11, uzay araştırmaları için bir simge niteliğindedir.

Astronotlar Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins tarafından gerçekleştirilen uzay görevinde kullanılan Apollo 11, insanlığa tanıtılmaya devam ediyor.

Github üzerinden gerçekleştirilebilen işlemde, kullanıcılar NASA’nın Apollo 11 uzay mekiğinde kullandıkları bilgisayar kodlarına ulaşabiliyorlar.

  • Apollo 11 kodları githubda!

NASA, Ay’ın zeminine yönelik olarak gerçekleştirdiği ilk insanlı uçuşta kullanılan Apollo 11 uzay mekiğinin Ay’a inişinden sorumlu sistemin kodlarını Github üzerinden yayınlıyor.

Kullanıcılar, daha önceki süreçte MIT(Massachusetts Instıtute Of Technology) bünyesinde yer alan detaylı kodlara, basitleştirilmiş bir dille Github üzerinden ulaşabilecek.

Screen-shot-2012-07-30-at-4.13.49-PM-615x345

“BURN_BABY_BURN–MASTER_IGNITION_ROUTINE.agc”“TRASHY LITTLE SUBROUTINES.” gibi mizahi bir dile sahip kodlara rastlandığı dökümanda,Sir William Shakespeare‘a ait parçalarda yer alıyor.

Kodların basite indirgenmiş haline buradan ulaşabilirsiniz.

NASA tarafından 16 Temmuz 1969 tarihinde Florida‘nın Merritt Islandkasabasında bulunan Kennedy Uzay Merkezi‘nden Saturn V tarafından fırlatılan Apollo 11, 4 gün sonra Ay’a varıyordu.

Ay’a vardıktan sonra Astronot Buzz Aldrin ile birlikte Ay Modülü’ne geçenAstronot Neil Armstrong tüm dünyada canlı olarak yayınlanan görüntülerde; “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” ifadelerini kullanarak, insanlık adına uzay çalışmaları kapsamında önemli bir dönüm noktasının sinyalini veriyordu.

Bu yazı 982 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Lorren dedi ki:

    I’m so glad that the innrteet allows free info like this!

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status