Bilgi

Dünya’nın İlk Sosyal Medya Ağı Geri Dönüyor!

Paylaş
 

Dünyan’nın ilk sosyal medya sitesi orkut.com 2014 yılında Google tarafından kapatılmıştı. Bir kaç gün önce Orkut Büyükkökten tarafından bir duyuru ile hello.com olarak yeniden açıldığı kullanıcılara duyuruldu.

  • Peki bu orkut.com neydi?

Orkut Büyükkökten, 120 milyon üyesiyle dünyanın en büyük sosyal iletişim ağlarından biri olan “orkut.com“un kurucusudur. Değeri 219 milyar doları bulan dünya devi Google’ın patronları Larry Page ve Sergey Brin’in sıkı dostu ve çalışma arkadaşıdır.

Brezilya ve Hindistan’da en popüler internet sitesi olan Orkut Büyükkökten’in kurduğu “orkut.com” şimdi Google çatısı altında sosyal iletişim ağı olarak hizmet veriyor.

Google-Orkutı-Resmi-Olarak-Kapattı

Verdiği röportajlardan edinilen bilgilere göre, Google’ın çalışanlarına mesailerinin yaklaşık %20′sini özel ilgi alanlarında harcayabilme imkânı veren şirket politikasına sahip olduğunu ve Orkut u, Google da çalıştığı süre içerisinde, bu politikadan yararlanarak geliştirdiğini açıklamıştır.

Bir zamanlar Mark Zuckerberg‘inde Üye Olduğu

Türk Yapımı İlk Sosyal Medya Sitesi

reproducao-orkut

Orkut projesinin başarısını basit şekilde açıklamaktadır. “Orkut.com için hiçbir zaman promosyon ya da tanıtım yapmadık. Dolayısıyla kendiliğinden yayıldı. Bazı ülkelerde kullanıcı sayısı çok artınca da doğal olarak daha popüler oldu. Üzülerek belirteyim ki Türkiye bunlardan biri olmadı. Muhtemelen o zamanlar web sayfasının Türkçe olmayışı nedeniyle pek fark edilmedi. Bir de tabii o tarihlerde insanlar sosyal network ağına aşina değildi.”

Şimdi Hello.com ile geri dönüyor!

  • Hello.com nedir?

Hello beğenme yerine, tutkular üzerine inşa edilmiş ilk sosyal ağ. Hello’yu tutkularınızı paylaşan insanlarla kolayca bağlantı kurabilmeniz için tasarlanan bir sitedir.

orkut-hello-696x385

 

Hello.com’u “Orkut Büyükkökten” şöyle açıklamış, Hello bizi birbirimize bağlıyor, herhangi bir dilde hello diyebilirsiniz ve insanlar hemen sizi anlar. “hello” herhalde ”okay” den sonra dünyada en çok kullanılan kelimedir. Aló, halo, ʾāllo, alô, hallo, alló. Birine böyle basit ve dostça bir jest yaptığınızda, korku ve nefrete yer kalmaz. Haydi, gelin ve bize katılın, yeni arkadaşlar edinin ve dünyanızı sevin.

güzel kalın,
signature
Orkut Büyükkökten

  • Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak Türk yapımı dünyanın ilk sosyal medya sitesine kayıt olup uygulamalarını indirebilirsin!

hello_logo_hero

badge_googleplay_en

badge_appstore_en

Daima “Yerli Teknoloji ve Yazılım” Destekçisi

Always Indigenous Technology  and Software ” Supporter

dnclogo

Bu yazı 1580 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status