Bilgi

Google’da En Çok Aranan Kelimeleri Nasıl Öğrenebiliriz?

Paylaş
 

“Olmazsa olmaz “keyword taktikleri” 😉

Bir sitenin, içeriğe uygun ve çok aranan anahtar kelime yani keyword belirlemesi arama motorları için oldukça önemli bir faktördür. Örneğin bir film sitesi açmak istiyorsanız, buna uygun bir domain (alan adı) ve sitenizi arama motorlarında zirveye çıkartacak anahtar kelimeler seçmeniz gerekmektedir.

Örnek veriyoruz ki anahtar kelimemizi “film izle” olarak belirlediğimiz ve bu kelimenin Google’ da aylık ortalama olarak ne kadar arandığını öğrenmek istediğimiz bir değerimiz var. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlardır;

| Öncelikle, adwords.google.com/KeywordPlanner adresine giderek Adwords hesabınız yok ise bir tane oluşturmanız gerekiyor. Açılan sayfadaki Hesap oluştur linkine tıklayarak e-posta ve site adresini girdikten sonra Devam butonuna basın. İlerleyen sayfalarda bir reklam birimi oluşturmanız gerekecektir. Siz ödeme yapmadığınız sürece bu reklam için herhangi bir meblağ ödemenize gerek olmayacaktır.

google_anahtar_kelime_planlayici-990x553-crop

| Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra tekrar adwords.google.com/KeywordPlanner adresine giriş yapın ve az önce oluşturduğunuz hesap bilgilerini kullanarak oturum açın. Açılan anahtar kelime planlayıcı sayfası resimdeki gibi olacaktır.

aranma_hacmi_verileri-crop

| İlgili sayfadaki “Arama hacmi verilerini ve trendleri alın” sekmesine tıkladığınız zaman alta doğru kutucuk açılacaktır. Buradaki Seçenek: Anahtar Kelime Girin bölümüne “Film İzle” yazıp alt taraftaki Arama Hacmini Al butonuna tıklıyoruz. Bir sonraki sayfada ise, karşınıza gelecek olan grafik tabları üzerine fareniz ile yaklaştığınız zaman ilgili aya ait ortalama aranma sayısı gözükecektir. Şekil 2′ de gördüğünüz gibi Ocak ayına ait aranma sayısı 6 milyon civarıdır. Resimler üzerine tıklayarak büyük hallerini inceleyebilirsiniz.

keyword_aranma_hacmi-300x296

| Üst bölümdeki Anahtar kelime girin kısmına istediğiniz kelimeyi girip, yan taraftaki Aranma hacmini al butonuna tıklayarak dilediğiniz kadar sonuca bakabilirsiniz. En iyi hit getirecek ve sitenizi Google’ da yükseltecek anahtar kelimeleri keşfetmek için Google Keyword Planner aracını mutlaka kullanmanızı öneririz.

Esen Kalın^^

Bu yazı 1143 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status