Bilgi

Türk YouTube Kanallarına Vergi Geliyor!

Paylaş
 

YouTube üzerinden elde edilen gelirler için, uzun süredir devam eden vergi tartışmalarına Maliye Bakanlığı noktayı koydu!

İnternet üzerinde yer alan servisler aracılığıyla gelir elde eden kullanıcıların, büyük bir bölümü elde ettiği gelirin vergisini ödemiyor. Durum böyle olunca, bu kazançların vergiye tabi olup olmadığı tartışmaları yıllardır devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Maliye Bakanlığı tarafından sosyal ağlarda reklam yapanlar için vergi düzenlemesinin yolda olduğunun duyurulmasının ardından, bu kez Youtube ve Dailymotion gibi video paylaşım siteleri için açıklama geldi.

dnetyoutube

  • Vergilerden Kaçmak için KKTC’ye Gidiyorlar!

İnternette izlenilen video miktarının her yıl katlanarak arttığını belirten yetkililer, Youtube, Dailymotion gibi video paylaşım sitelerinde içerik üreterek gelir elde eden hesapları kontrol ettiklerini ve para trafiği saptanılan kişilerden vergi alınmaya başlandığını belirtiyor.

 

Vergilerden kaçınmak isteyen bazı kişilerin hesaplarını KKTC’ye taşıdığınıbelirten Maliye, bu kişilerin vergi ödemesi için gerekli düzenlemeler konusunda düğmeye basıldığını vurguluyor. Ayrıca, firmaların ofisleri hakkında bilgi verildi.

Youtube’un henüz ülkemizde ofisinin bulunmadığını belirten yetkililer, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de resmi bir temsilcilik kurmasının gerekli olduğunu vurguluyor. Dailymotion’ın ise ülkemizde büro açarak hem vergisini ödediği, hem de sitesinde yayınlanan videolarla ilgili hukuki sorumluluğu üstlendiği belirtiliyor.

Bu yazı 1136 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status