Bilgi

Windows 10’a Çok Büyük Güncelleme Geliyor!

Paylaş
 

Windows 10 Anniversary güncellemesi ne zaman sunulacak ve hangi yenilikler ile gelecek?

Microsoft, mart ayında Windows 10 için geniş kapsamlı bir güncelleme yayınlayacağını duyurmuştu. Windows 10 Anniversary Update olarak isimlendirilen bu güncellemenin yaz aylarında sunulacağı etkinlik esnasında dile getirilmiş ancak net bir tarih verilmemişti.

Bugün ise Windows 10 Anniversary Update çıkış tarihi açıklandı.

  • Windows 10 Anniversary Update Windows 10’a neler katacak?

Windows 10, Cortana sayesinde Windows 10 Mobile ve Android telefonlar ile iletişim kuruyor. Örneğin; telefonunuzun şarjı kritik seviyeye geldiğinde Windows 10 bildirim merkezinde bir uyarı beliriyor. PC ile telefon etkileşimi ilerleyen aylarda daha da ilerleyecek ve PC üzerinden telefonu kontrol etme yetileri sisteme kazandırılacak.

windows-10-anniversary-update-notes

Güncelleme ile yeni yetilere sahip olan bir diğer bölüm ise Edge tarayıcı. Microsoft Edge tarayıcı artık AdBlock gibi eklentileri destekliyor. Ancak şu an eklenti desteği Beta aşamasında.

Microsoft, günümüzün popüleri emojileri de es geçmiyor. Unicode skalasını genişleten Microsoft, sisteme yeni emojiler de ekliyor.

Windows 10’a eklenen bir diğer özellik ise dark mode. Kişiselleştirmeye önem veren Microsoft, yeni Windows 10 güncellemesi ile bunu bir adım ileriye taşıyacak ve gece modunu sistemin tümünde kullanıcılara sunacak.

Windows 10 dark mode-970-80

Batarya konusunda atılımlar yapan Microsoft, batarya koruması altında yeni bir özelliği sisteme ekliyor. Batarya koruması sayesinde belirlediğiniz pil seviyesinde sistem otomatik olarak bu moda girecek ve sistem performansını ikinci plana atarak kullanım süresini artıracak.

Yıldönümü Güncellemesi tüm Windows 10 müşterilerine Windows Hello ve Windows Defender’da yenilikler sunuyor.

Windows Hello ile birlikte iHeartRadio ve DropBox gibi servislere şifresiz ulaşabilir hale geliniyor. Biyometrik kimlik doğrulamasını destekleyen sitelere, biyometrik doğrulamayı yerel olarak kullanan ilk ve tek tarayıcı Microsoft Edge üzerinden bağlanmak da mümkün olacak.

AU cortana-970-80

Otomatik olarak PC’yi hızlıca tarayan ve taramalarda çıkan tehditleri bildirim veya özet olarak yollayan Windows Defender, kötü amaçlı yazılımlara karşı geliştirilen özelliklerden biri.

Windows 10’da var olan güvenlik özelliklerine eklenen, kurumsal müşteriler için geliştirilen iki güvenlik avantajı da bulunuyor: Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması, tehlikeli saldırıları algılama, sorgulama ve yanıtlama ve aralarında Microsoft’un uzman güvenlik araştırmacılarının da olduğu dünyanın en kapsamlı algılayıcı ve gelişmiş tehdit koruması sunuyor. Windows Bilgi Güvenliği ise (önceden Kurumsal Veri Koruma olarak biliniyordu) bireysel ve kurumsal verileri nerede olurlarsa olsun ayırarak iş yerlerini veri sızıntılarından koruyan yeni bir özellik.

 

Windows Ink ile Windows’u bir kalem ucuna sığdıran bu yepyeni deneyimle kullanıcılar bir deftere yazar gibi cihazları üzerine yazabiliyor. Office, Microsoft Edge ve Haritalar gibi uygulamalarla çalışarak, Ink’in gücü her yere taşınıyor.

Cortana’daki geliştirmeler ile Dünya’nın en üretken kişisel dijital asistanı Cortana, şimdi kilit ekranın üzerinden erişilebilirliği, kaydettiği ve çağırdığı bilgilere dair daha gelişmiş hatırlatıcı özelliği yetenekleri ve tüm cihazlar üzerinden çalışmasıyla daha da başarılı.

Microsoft Edge ile artan güç etkinliği, uzantılar ve erişilebilirlik: Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile güç etkinliği becerilerini artıran Microsoft Edge, daha az CPU döngüsüyle hafızada daha az yer harcıyor, hatta Flash reklamları gibi çevresel içerikleri ve arkaplandaki diğer haraketlilikleri azaltıyor.

Pinterest’in “Pinle” veya “Amazon Assistant” tuşlarına benzer Microsoft Edge uzantıları da çok yakında Windows Mağazası’ndan bulunabilecek. Microsoft Edge’in yeni erişilebilirlik mimarisi artık HTML5, CDD3 ve ARIA gibi modern internet standartlarını destekliyor. Bu güncellemeyle gelen yardımcı teknolojiyle sayfa yapısı ve içerik daha da net gösteriliyor. Web sayfalarının görsel sunumunda yüksek karşıtlık modu görsel bağlamda ilavelerle iyileştirirken metindeki renk zıtlığını korunuyor. Bu arada klavye navigasyonu ve ekran okuyucu ile her tür kullanıcı için tarayıcı deneyimi daha iyi bir noktaya taşıyor.

Xbox Her Yerde Oyna deneyimiyle oyuncular oyunu bir kere satın alıp, Windows 10 PC veya Xbox One’larında aynı gelişmeler, kaydedilmiş aynı oyun ve paylaştıkları başarılarla oynayabiliyor.

 

  • Windows 10 Anniversary Update çıkış tarihi!

Windows 10 Anniversary güncellemesi 2 Ağustos tarihinde tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulacak. Güncellemeyi Ayarlar>Güncelleme ve güvenlik bölümünden yayınlandığı zaman yükleyebilirsiniz.

Yazılım DonanımNet’ten Okunur! 🙂

Bu yazı 1049 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status