Bilgi

WordPress İçin En İyi Cache Taktikleri! [Kurulum]

Paylaş
 

WordPress sitenizi optimize etmek için birçok yöntem olduğunu biliyoruz ama en etkilileri neler? diyorsan. Bunlar arasında en etkili olan, bir cache eklentisi kullanmaktır. Bu sayede, sayfalarınızın yüklenme hızını en üst seviyeye çekmeniz mümkündür.

Sayfalarınız ziyaret edildiği zaman, web sunucunuzdan birçok bilgi çekilir. Sitenizde bulunan resimler, css ve Javascript için istekte bulunulur. Ayrıca, içerikleriniz WordPress veritabanından alınır. Bunların hepsi, sayfalarınızın yüklenme hızını etkileyen unsurlardır. WordPress gibi veritabanı ile kurulan sistemler, içerikleri dinamik olarak oluştururlar. Bunun sonucu olarak; sayfalarınızı ziyaret eden her ziyaretçi, ayrı ayrı sunucunuzdan bilgi çekmektedir.

Cache eklentileri, içeriklerinizin statik şekilde oluşturulup ziyaretçilere dağıtılmasını sağlar. Bunun sonucu olarak, sayfalarınızın yüklenme hızı önemli ölçüde düşer. Şimdi, sitenizi hızlandırmaya yarayacak ve ücretsiz olarak WordPress resmi sitesinden indirebileceğiniz cache eklentilerine bir göz atalım;

  • WP SUPER CACHE

En popüler WordPress cache eklentisidir. Dosyaları yüzde 99 oranında
statik olarak dağıtır. Kurulumu ve ayarları oldukça basit olan eklentinin seçenekler panelinde 7 adet bölüm vardır. İlk bölümde yer alan Caching On seçeneğini aktif hale getirerek sayfalarınızı cache’ lemeye başlayabilirsiniz.

wp_super_cache_ayarlari

Dördüncü sırada bulunan Contents bölümünden ne kadar sayfanın cache olduğunu görebilir, hangi tür cache işleminin yapılacağını ise Advanced (Gelişmiş) bölümünden seçebilirsiniz.

  • W3 TOTAL CACHE

Bizim de bazı sitelerde kullandığımız ve WordPress resmi sitesinde popüler olan ikinci cache eklentisidir.W3 Total Cache‘ yi aktif ettikten sonra, tam anlamıyla yüklenmesini sağlamak için, bazı dosyaları yapılandırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin; Wp-content klasörünün iznini 755 olarak ayarlamanız ve .htaccess dosyasını düzenlemeniz gerekebilir. Bu eklentide varsayılan olarak gelen ayarlar, çoğu wordpress kullanıcısı için yeterli olmaktadır. Bu yüzden ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmaya ihtiyacınız yoktur.

w3_total_cache_ayarlari

Genel ayarlar bölümünden tüm önemli özellikleri aktif ya da pasif hale getirebilirsiniz. En üstte görülenGeneral (Genel) bölümüne ait onay kutusunu işaretleyip kaydederseniz, bütün cache türlerini aktif hale getirmiş olursunuz. Bunun dışında, her bir cache türünü ayrı ayrı olarak da ayarlayabilirsiniz. Eklentiyi aktif ya da pasif hale getirdiğiniz zaman, cache temizliği yapmanız gerekmektedir. Aksi halde, sayfalarınız doğru şekilde yenilenmez.

 

  • WP FASTEST CACHE

Sayfaların cache edilmesi için Mod Rewrite yöntemini kullanan ve sitenizde yeni bir yayın paylaştıktan sonra tüm cache’ leri silen, kullanımı basit fakat oldukça etkiliTürk yapımı bir eklentidir. Tüm cache’ i ve küçültülmüş js-css dosyalarını ayarlar sayfasından silebilirsiniz. Kurulumu yaptıktan sonra, gerekli ayarları gerçekleştirerek kolaylıkla kullanabilirsiniz. Herhangi bir .htaccess düzenlemesi gerektirmez. Bu eklenti ile ayrıca; belirlenen zamanlarda cache silebilir, giriş yapan kullanıcılar ve mobil cihazlar için cache açıp kapatabilirsiniz. Cdn ve Ssl desteği de vardır.

wp_fastest_cache_ayarlari

Yukarıda bahsedilen cache eklentileri dışında, Hyper Cache ve Quick Cache gibi eklentilerde mevcuttur. Burada, en çok kullanılan ve popüler olanları anlatmaya çalıştık. Bu eklentilerden hangisini kullanmanız gerektiği konusundaki önerimiz ise, WordPress kullanıcılarına göre diğer eklentilerden daha hızlı olan W3 Total Cache‘ dir.

Cache eklentileri konusunda, sizin fikirlerinizi ve yorumlarınızı okumaktan da mutluluk duyarız. Kullandığınız cache eklentisi hakkında vereceğiniz bilgiler ile, bu konuda arayış içerisinde olan kullanıcılara destek olarak, onların doğru karar vermelerine yardımcı olabilirsiniz.

 

Bu yazı 850 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status