Bilgi

iFixit, iPhone SE’nin Tüm Parçalarını İnceledi

Paylaş
 

Her yeni Apple ürününü özenli ve detaylı bir şekilde inceleyen iFixit ekibi, Apple’ın en yeni telefonuna da el attı.

Apple’ın piyasaya sürdüğü en yeni telefon olan iPhone SE, donanımıyla ve performansıyla bazı kişilerden geçerli not almayı başardı. Ülkemizde 2000 TL üzerinden satışa sunulan ve 4 inch ekran boyutuna sahip telefon, Apple’ın yeni ürünlerini daha iyi inceleyebilmek adına onları paramparça eden iFixit ekibi tarafından incelendi.

Akıllı telefonun tüm parçalarını tek tek elden geçiren ve parçaların tamir edilebilme olasılığını ölçen iFixit ekibi, cihazın çok büyük bir oranla iPhone 5S’ye benzediğini, hatta aynı parçaları kullandığını belirtti. Örneğin iPhone 5S’in de iPhone SE’nin de ön kamerası sadece 1.2 MP. iPhone 6S’in ön kamerası 5 MP. Cihazın tüm ekran montajının iPhone 5S ile aynı olduğu da belirtildi.

iFixit’in ortaya çıkarttığı bir diğer şey de iPhone SE’nin iPhone 5S’deki Touch ID’ye sahip olması. Touch ID’nin yanı sıra speaker ve titreşim motoru da tamamen aynı. Telefonun iPhone 5S’den farklı olan sadece birakç özelliği ve bunlardaki değişim de son derece küçük. Örneğin Ligthning bağlantısında bazı değişiklikler var ve iPhone 5S’nin 1560mAh olan batarya kapasitesi iPhone SE’de 1624mAh.

Cihazların tamir edilebilme oranını da değerlendiren iFixit ekibi, yeni iPhone’a 10 üzerinden 6 verdi. Bunun oldukça kötü bir puan olduğunu söyleyebiliriz ancak iPhone 6S’in de 7 puan aldığını düşünürsek, Apple ürünleri arasında ortalama bir puan.

Bu yazı 748 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status