Bilgi

Üç Boyutlu Yazıcı İle İnsan Çenesi Yapıldı!

Paylaş
 

İşte karşınızda çenesi üç boyutu yazıcıyla yapılmış Anderson!

Tıptaki gelişmeler ve teknolojiyle birlikte daha kullanışlı ve hızlı bir şekilde ilerliyor.

  • Elektronik çene!

Indiana Üniversitesi’nden Dr. Travis Bellicchi, hastası Anderson için üç boyutlu yazıcıdan bir çene üretti. Dilinde çıkan kanserden ötürü gördüğü tedavide radyasyonun yan etkilerinden dolayı çenesini kaybeden Anderson, artık üç boyutlu yazıcıyla yapılmış bir çeneye sahip.

  • Oldukça gerçekçi görünüyor!

Çenenizi kaybettiğinizde normalde elinizde fazla seçeneğiniz olmaz. Ancak Bellicchi sayesinde Anderson, doğal görünen ve aşırı uyumsuz durmayan bir çeneye sahip oldu. Hafifliğiyle de öne çıkan ürünün, yüze yerleştirilirken de abes kaçmaması için deriyle temas edecek noktalarına ek özen gösterildi.

 

  • Bu ilk değil!

Tıp alanında üç boyutlu yazıcılardan ilk faydalanan Anderson değil. Bir iş kazasında kulağını kaybeden bir adama, 6 hafta içerisinde üç boyutlu yazıcıdan doğal görünen bir kulak yapılmıştı. Bunun dışında bilinen 5 kişiye daha üç boyutlu yazıcılar sayesinde protez üretildi.

Tıp ile teknolojinin uyumu, insanların daha az acı çekmesi için gereken en büyük özellik. Görünüşe göre ileride herhangi bir uzuv kaybı çok da dert olmayacak.

Bu yazı 863 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status