Dün akşam Facebook’u açanlar, sol tarafta bulunanUygulamalar sekmesi altındaki ‘Canlı Video’ kısmına dikkat ettiler mi bilmiyorum fakat Facebook, bu servisi sessiz sedasız hizmete açtı.

Sosyal ağ üzerinden yapılan tüm canlı yayınlara tek bir harita üzerinden ulaşabilmemizi sağlayan bu servis (Facebook Live Map) biraz Periscope’tan esinlenilmiş gibi duruyor olsa da bu uygulamaya göre çok daha kullanışlı gibi duruyor.
facebook canlı yayın
Haritaya ulaştığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak. Mavi noktalar, canlı yayınların hangi ülkede ve şehirde yapıldığını gösteriyor. Sol tarafta servisin kendisinin belirlediği yayınlar listelenmiş. (sayfayı birkaç kere yenilememe rağmen liste değişmedi) Bu algoritma, muhtemelen en fazla seyirciye sahip canlı yayınları göstermek olarak düzenlenmiş.

Canlı yayın haritasının Periscope’a göre daha pratik olduğunu düşünmeme sebep olan şeyden de kısaca bahsedeyim. Yayınları izlemek için farenizi mavi noktanın üzerinde birkaç saniye tutmanız yeterli. Yani sol tık bile yapmanıza gerek kalmadan, açılan bir pop-up ile yayını izleyebiliyorsunuz.